hyperventilačná tetánia

Dobrý deň, v roku 2018 mi diagnostikovali hyperventilačnú tetániu (pre neustále tlaky v hlave, migrény, búšenie srdca, záchvaty a podobne). Keďže sa príznaky stále stupňujú a pridali sa k nim ešte aj závraty tento rok, bola som teraz pred zhruba 3 dňami bola som hospitalizovaná v nemocnici, aby sa vylúčili aj iné príčiny ako tetánia. V nemocnici mi robili lumbálnu punkciu ( na vylúčenie neuroboreliozy, tá sa ale nepotvrdila, teda tak mi to lekári povedali) a ďaleJ som bola na MRI(aby sa vylúčil nádor mozgu), kde mi zistili arachnoidálnu cystu v cisterna magna vo veľkosti (15x26x23 mm) a neviem či táto cysta rastie alebo nie (lebo už som bola na CT už v roku 2016, kde bola táto cysta popísaná, ako variačne cisterna magna ale veľkosť cysty nie, preto neviem či rastie alebo nie) a ešte mi objavili na MRI cystu na báze sin. maxillaris do 13 mm. Stále ma trápia závrate a ako by mi mala hlava "puknúť" a záchvaty a búšenie srdca . Ešte som zabudla dodať, že z hospitalizácie v nemocnici som dostala naordinované lieky bethahistin (16 mg - na závrate) a paretin ( proti tetánii, záchvatom a úzkosti) Preto som aj v nepokoji, či mi to vyvoláva tieto stavy len tetánia alebo tá arachnoidálna cysta. Chcem sa ale spýtať aké tinktúry by bolo vhodné užívať aj popri liekoch ktoré mám naordinované? Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom
Admin
295 1 14.10.2019
Mgr. D. Machničová & Mgr. J. Podhorná (admin)
15.10.2019 14:32

Dobrý deň.
Väčšina ľudí s týmito cystami žije celoživotne bez problémov. Niekedy však cysta môže zvyšovať tlak na mozgové centrá a vtedy sa to rieši operatívne. Treba však zistiť, či problémy robí tetánia alebo cysta.

Ak aj po liekoch máte pokračujúce symptómy, mal by neurológ rozhodnúť o ďalšom postupe. Aby Vám však Parentin naplno zabral, potrebujete ho užívať aspoň mesiac. Ak aj po tejto dobe sú stále problémy, má Vám lekár zmeniť dávkovanie alebo vymeniť tento liek za iný, lebo po mesiaci užívania, pokiaľ je správne nastavený by ste už nemala mať žiadne problémy. SSRI selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu (čo Parentin je) sa však neodporúčajú vysadiť na zimu. Bohužiaľ s Paretinom ( nie je možné kombinovať väčšinu bylinných prípravkov, ktoré dávame pri podobných stavoch, lebo obsahujú ľubovník.

Z toho čo môžete, ak nemáte nízky tlak, tak a pite denne Ivan čaj (pozor znižuje tlak, pri nízkom tlaku ho neodporúčame)  https://www.zdravysvet.sk/p/ivan-caj-z-kvetov-a-listov-vrbovky-uzkolistej je bez kofeinu,  upokojuje myseľ, stres a je antidepresívny. Na podporu tvorby serotonínu môžete vyskúšať L-tryptophan https://www.zdravysvet.sk/p/l-tryptophan-500mg-60-kapsul. Taktiež je dobré užívať vysokovstrebateľné magnézium https://www.zdravysvet.sk/p/rastlinne-magnezium-dr-formulated-198-4g-malina-citron spolu s mega b-komplexom https://www.zdravysvet.sk/p/vitamin-b-komplex-raw-60-kapsul.
Ak Vám lieky a vyššie uvedené prírodné prostriedky nepomôžu, v tom prípade bude robiť problém cysta. Tá sa však bylinkami riešiť nedá.

Prajeme prekný deň