Aj vôňa lieči

22.3.2009
1882 zobrazení

Vône esenciálnych olejov rôznych rastlín, kvetov, či ovocia spúšťajú v ľudskom tele zvláštne - liečivé reakcie. Takto liečili už v starovekom Egypte.

Vdychom sa molekuly arómy dostávajú do krvného obehu a v podstate nos odovzdáva o príslušne aróme informáciu mozgu, ktorý ju ďalej...
zdroj: Google.com

Vdychom sa molekuly arómy dostávajú do krvného obehu a v podstate nos odovzdáva o príslušne aróme informáciu mozgu, ktorý ju ďalej spracováva. Veľmi zjednodušene na takomto princípe funguje aromaterapia.

Správne zvolená vonná silica môže pomôcť ako prevencia proti nachladnutiu, bolestiam hlavy, alergiám , depresiám a mnohým ďalším ochoreniam. Spomeňme niektoré vonné silice.

Bazalka pôsobí ako stimulant a je výborná pri poruchách zažívacieho traktu, či už zápale žalúdka, tenkého čreva, alebo proti napínaniu na zvracanie. Fenikel môže pomôcť pri odtučňovaní, levanduľa zasa uvoľňuje napätie, osoží pri depresiách a úzkosti. Pomocou vône citrónu možno zlepšiť vylučovanie podkožného tuku, jablčná aróma upokojuje nervy, piepor zasa stimuluje krvný obeh a rozmarín je nielen diuretikum, analgetikum, ale stimuluje aj pamäť.

Vône môžeme kombinovať. Napríklad dve kvapky z bazalky, dve z mäty a osem z eukalyptu je vynikajúca zmes, ktorú vyskúšajte ak ste nachladnutí.

Inhalácia sa doporučuje ľuďom, ktorí nemôžu brať lieky. Takto možno napríklad liečiť krvný tlak, zlú funkciu dýchacích ciest, či spomínanú nádchu. Pri inhalovaní dáme 10 kvapiek esencionálneho oleja do 100 mililitrov teplej vody, alebo nakvapkáme 10 kvapiek na papierovú vreckovku.

Pri kúpeli musí byť dobre teplá voda ešte pred pridaním oleja. Kúpeľ je vhodný pri reumatizme, nespavosti, svalových problémoch a poruchách krvného obehu. Dáva sa 10 kvapiek do vane (naplnenej do polovičky) a procedúra by mala trvať okolo 15 minút.

Obklady so silicami sú výborné pri kožných problémoch a pomliaždeninách. Namočíme plátené utierky do nádoby, kde sme naliali asi 100 ml. vody a dali 4 až 6 kvapiek oleja.

Masáže zlepšujú vitalitu a samozrejme aj kvalitu pokožky. Do 25 ml. rastlinného oleja dáme 12 kvapiek esenciálneho oleja.

Aby bola aromaterapia účinná treba ju aplikovať aspoň jeden mesiac. Aj tu však platí, že všetkého s mierou.

Kb www.putnici.sk

Mohlo by vás zaujímať

Čaj na tanieri

V oblastiach, kde sa čaj pestuje, stáva sa i súčasťou miestnej kuchyne. Mladé čajové lístočky sa varia, dusia, pražia, zapekajú,...

3.9.2009
1178 zobrazení

Diskusia