Ľubovník bodkovaný

13.1.2013
45849 zobrazení

Depresie, stavy úzkosti, strach... tieto slová a pocity, ktoré ich sprevádzajú, poznajú mnohí z nás.

slovensky: ľubovník bodkovaný, latinsky: Hypericum perforatum, česky: třezalka tečkovaná, Ľudový názov: trezalka, svätojánska tráva,...
zdroj: Google.com

slovensky: ľubovník bodkovaný, latinsky: Hypericum perforatum, česky: třezalka tečkovaná, Ľudový názov: trezalka, svätojánska tráva, svätojánska bylina, bylina sv. Jána

Pri liečbe týchto stavov využívame bylinku Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum). Patrí medzi najpopulárnejšie liečivé rastliny, ktoré v lete zdobia naše lúky a mnoho milovníkov byliniek chodí za ním do prírody. Pohľad na lúku posiatu žiarivo žltými kvetmi ľubovníka pohládza a teší dušu tých, ktorí ho prichádzajú zbierať a zároveň ho potrebujú k liečbe svojich problémov.

Je to prastará kultová rastlina opradená mýtmi a poverami. Aby mal svoju moc, musel sa zbierať na sv. Jána, podľa čoho ho volali aj „svätojánska tráva."

Kvety obsahujú červené farbivo, ktoré sa nazývalo „krv sv. Jána." Preto, keď sa kvety rozdrvia, vyteká z nich červenkastá šťava ľudovo nazývaná jánska krv. Podľa legendy krv sťatého mučeníka Jána Krstiteľa stekala na žlté kvety ľubovníka. Nie nadarmo sa teda jeho meno odvodzuje od Jána Krstiteľa.

Poznávacím znamením kvetov ľubovníka je drobné bodkovanie listov viditeľné oproti svetlu. Má bohaté žlté kvietky. Patrí do čeľade ľubovníkovitých Hypericaceae a darí sa mu v celej Európe. Rastie na suchých pôdach na svahoch, okrajoch chodníkov, cestičiek, pasienkoch a suchých lúkach. Zbierajú sa vrcholčeky rozkvitnutej vňate.

Táto rastlinka má široké možnosti uplatnenia ako bylinkového všelieku. Lieči pečeň, žlčník, prekyslený žalúdok, vredy, močové cesty, nervy, depresie, pocity strachu, úzkosti a duševné choroby. Pomáha i na srdiečko, zlepšuje krvný obeh, prospieva pri menštruačných ťažkostiach a v klimaktériu.

Jeho liečebné vlastnosti sa uplatňujú aj zvonku na rany, rôzne bolesti a ako prísada do kúpeľov. Ľubovníkový olej, „jánska krv", je starým domácim masážnym prostriedkom proti svalovým bolestiam, taktiež pri liečení popálenín a zranení. Olejový výťažok z kvetov ľubovníka upokojuje suchú a podráždenú pokožku, tíši ľahké zápaly a urýchľuje hojenie.

Čaj z ľubovníka je chutný, môžeme ho užívať ako lahôdkový čaj, ale nie príliš často.

Čajovinu ľubovníka môžete nájsť v sieti našich obchodíkov - Bylinkární, tiež v našom e shope www.zdravysvet.sk.

Okrem čajoviny ľubovníka bodkovaného si môžete u nás zadovážiť tinktúru z gemmoterapie, výťažok z púčikov rastliny, Ľubovník bodkovaný P47, alebo z dospelej byliny T40. Tento výluh povzbudzuje nervový systém pri psychickom napätí a depresiách. Je vhodný pri rehabilitácii po mozgových príhodách, pomáha čistiť cievy od usadenín, stimuluje obranné reakcie pri výskyte nežiaducich baktérií. Taktiež si ho môžete nájsť v kombinácii Ľubovník-šalvia-mäta-medovka T41. V tejto tinktúre je zmes bylín s upokojujúcimi účinkami na nervovú sústavu. Tieto bylinky pomáhajú organizmu aktivizovať obranné reakcie proti mikróbom v tkanivách, upravujú trávenie. Prispievajú k regulácii srdcovej činnosti, pôsobia na upokojenie slinivky a pečene. Zaujímavá je aj antidepresívna zmes Cedof T49, zložená z ľubovníka, lipy a vŕbky úzkolistej. Táto tinkúra pôsobí ako sedatívum, tlmí stavy vzrušenia, pozitívne ovplyvňuje srdcovú neurózu a posilňuje nervy.

Ľubovník si môžete zadovážiť aj v prírodnom kúpeli s názvom Nervy, upokojenie VK03. Tento kúpeľ obsahuje zmes bylín ľubovníka, levandule, medovky, muškátu, chmeľu, mučenky, rimbaby a rozmarínu. Toto zloženie vám umožní relaxovať organizmus, upokojiť, zvládnuť stresy, nabudiť organizmus na zvládnutie dnešnej náročnej doby na organizmus človeka.

Ďalším produktom, ktorý si môžete u nás zadovážiť je už vyššie spomínaný Ľubovníkový olej, ktorý pomáha pri poškodenej koži, pri rôznych zlomeninách, pomliaždeninách. Je vhodným prostriedkom pri rehabilitácii po mozgových príhodách. Môžeme ho používať ako masážny olej. U dlhodobých ťažkostí s chrbticou aplikujeme obklady. Použitie ľubovníkového oleja umožní regeneráciu platničiek a uvoľnení nervov, ktoré vychádzajú z chrbtice. Jeho použitie je účinné tiež pri ťažkostiach s cievami.

Takže vidíte, aké široké je využitie tejto bylinky v prírodnom liečiteľstve.

Na záver vám ponúkame aj nejaký receptík s využitím tejto bylinky.

Čaj na upokojenie a pri poruchách spánku, pocitoch strachu a depresiách

50 g ľubovníka bodkovaného, 30 g pamajoránu, 10 g medovky lekárskej, 10 g chmeľu.

Jednu malú lyžičku tejto čajovej zmesi zalejeme šálkou vriacej vody, necháme 5 minút lúhovať a pijeme 2-krát denne vždy čerstvý. Čajík si môžete dochutiť medom.

Ľubovníkové víno účinné hlavne pri astme a nervozite

1 l vína, 50 g kvetov ľubovníka - macerujeme 14 dní. Prefiltrované uskladníme na tmavom a chladnom mieste. Pijeme po malom kalíšku pred obedom.

Na záver malá rada: Ak chcete získať lásku určitej osoby, pridajte jej do čaju trochu ľubovníkovej šťavy.

Nezabúdajme na starú ľudovú múdrosť: 

„Na každú chorobu vyrástla bylina."

Kontraindikácie a nežiaduce účinky:

V tehotenstve a počas dojčenia sa užívanie ľubovníka neodporúča. Sú potvrdené alergické reakcie fotosenzitívnych ľudí na ľubovník, reakcia slnečného žiarenia s ľubovníkom, tz.fotodermatitis.

Interakcie:

Ľubovník môže interagovať aj s psychiatrickými liekmi, preto odporúčame prečítať príbalové letáky týchto liekov

Spracovala Mgr. Dagmar Machničová www.zdravysvet.sk

Použitá literatúra: Dionýz Dugas: 500 najlepších receptov ľudovej medicíny.

Mohlo by vás zaujímať

Prírodné bylinkové kúpele

Sú to vlastne bylinné koncentráty, ktoré veľmi jednoducho použijete pri akomkoľvek relaxačnom, ale i liečebnom kúpeli. Boli vyvinuté pre...

11.8.2009
2744 zobrazení

Diskusia