Čas Dušičiek

24.10.2011
1856 zobrazení

Ponorili sme sa pomaly do chladnejšej časti roka. Čoraz viac pociťujeme chlad a čoraz viac si uvedomujeme silu slniečka, ktoré do našich duší prináša teplo, svetlo a napĺňa nás pokojom a hlbokým mierom.

Oveľa častejšie siahame po šálke dobrého čaju z medovky alebo mäty, ktorý prevonia naše domovy a upokojí naše vnútro po dlhších...
zdroj: Google.com

Oveľa častejšie siahame po šálke dobrého čaju z medovky alebo mäty, ktorý prevonia naše domovy a upokojí naše vnútro po dlhších dňoch. Tí, ktorí máme v našich domovoch kozuby, zohrievame sa ich teplom a stávajú sa našimi priateľmi pri chladných jesenných dňoch. Vnášajú svetlo do našich príbytkov i do našich duší.

Studené jesenné dni nám pripomínajú, že sa blíži čas Dušičiek. V tieto dni si spomíname na tých, ktorí na tomto svete boli pred nami. Spájame sa s ich dušami a načúvame či sú niekde v našej blízkosti. Mnohí by sme sa chceli spojiť s ich múdrosťou, dokázať jej načúvať a prijímať ju.

V tomto období sa hroby pýšia kyticami chryzantém a rozžiaria sa množstvom svetielok. My spomíname na svojich blízkych a naozaj cítime, že sú s nami, sú nám oporou, pretože práve my sme ich pokračovaním.

Uvedomujeme si blízkosť spojenia aj s ostatnými dušami, ktoré sme vôbec nepoznali. Keď sa s nimi v myšlienkach spojíme, sme až prekvapení, aké nám môžu byť blízke. My sme nimi a ony sú nami. Vtedy aj náš smútok je znesiteľnejší a cítime ako pokoj a zmierenie napĺňa naše duše.

Opúšťajú nás a vôbec nás v túto chvíľu nezaujímajú žiadne očakávania, žiadna budúcnosť, neprenasleduje nás strach z neúspechu, všetko sa rozplýva a je momentálne pre nás nepodstatné. Ostáva len to, čo je skutočne v tejto chvíli dôležité - a to je súzvuk všetkých duší. Načúvajme mu, vnímajme ho, riaďme sa svojimi pocitmi, vlastným srdiečkom a určite pocítime úľavu a mier.

Vieme, že smrť je cieľom, do ktorého raz všetci prídeme. Nikto jej nikdy neunikol. Je nástrojom zmeny v živote. Odstráni všetko staré, aby mohlo vzniknúť niečo nové. Preto sú naozaj v túto chvíľu platné slová múdreho človeka, ktorý povedal: „ Žite každý deň tak, ako keby bol váš posledný, pretože raz sa to naozaj stane."

Raz budú aj na naše hroby naši blízki klásť kvety a spomínať si na naše duše. Taký je kolobeh života. Potom my budeme s nimi a oni s nami.

Mgr. Dagmar Machničová www.zdravysvet.sk  - všetko pre Váš zdravý život

Mohlo by vás zaujímať

Najkrajšie farebné obdobie alebo farebné rozjímanie

Trávy postupne žltnú, ranná hmla sa pomaly rozpúšťa po jasnej chladnej noci. Naša príroda sa vkladá do rúk pracovitých pavúkov, ktorí...

1.10.2011
1790 zobrazení

Diskusia