Čas Veľkej noci

24.4.2011
4528 zobrazení

Čas Veľkej noci je časom osláv jari. V našich bytoch sa v tento čas vo vázach objavujú rozkvitnuté halúzky, kvety, zlatý dážď, bahniatka, ktoré symbolizujú prebúdzajúci sa život.

Na Veľký piatok ráno chodievame k potokom a prameňom umyť sa v živej vode. Voda nabratá v tento čas má zvláštnu moc a silu. Hovorí sa,...
zdroj: Google.com

Na Veľký piatok ráno chodievame k potokom a prameňom umyť sa v živej vode. Voda nabratá v tento čas má zvláštnu moc a silu. Hovorí sa, že keď si ju odložíte, nekazí sa celý rok. Využíva sa na požehnania príbytkov a stajní.

Aj naše veľkonočné dobroty nám niečo symbolizujú. Vlastnoručne upečený chlebík je symbolom silnejúceho slniečka.

Baranček, ktorý zdobí náš stôl je vďakou za prírastok do našich stád.

Veľkonočná koleda, šibačka a oblievačka sa šíri za radostného výskania široko-ďaleko a prenáša svojim dotykom živý dych do všetkých ľudských srdiečok. Odmenou mládencom sú pestrofarebné mašličky a maľované vajíčka, kraslice, na ktorých by nemala chýbať červená farba, pretože je farbou života a vajíčko je tiež rodiaci sa život sám.

24. apríl je Dňom Zeme a zo staroslovanských tradícií je i Dňom ochranného hada. V tomto období skutočne majestátne vyliezajú hady zo svojich úkrytov z podzemia, aby sa nasýtili a prehriali v lúčoch slnka. Pri troške šťastia, ktoré som mala aj ja tento rok a takéhoto hada som naozaj na našom dvore stretla, môžete aj vy toho svojho stretnúť a vo svojom vnútri pocítiť hlbokú vďačnosť, lebo chráni nielen nás, ale i našu Matku Zem.

Takže si užívajte v pokoji tieto sviatky jari, nech Vám presvietia svojou silou Vaše srdcia, zo slnečných lúčov načerpajte silu a hlavne nezabúdajte poďakovať za každý šťastný a pokojný deň, ktorý môžete prežiť so svojimi najbližšími.

Mgr. Dagmar Machničová www.zdravysvet.sk 

Mohlo by vás zaujímať

Corona vírus zvládneme, nešírte prosím poplašné správy

Posledné dni sa ľudia opäť viac vyplašili, keď pán generálny riaditeľ Smatana z Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR zverejnil...

19.3.2020
2955 zobrazení

Diskusia

30 dní
Všetky
najčítanejšie