Mydlové orechy

17.1.2010
2893 zobrazení

Pranie a čistenie s mydlovými orechami je v Ázii, najmä v Indii známe už od nepamäti. Škorúpky orecha stromu Sapindus Mukorrosi obsahujú prírodné saponíny, ktorými si tento strom chráni svoje plody pred škodcami. Práve tieto saponíny však je možné využiť pre ekologické pranie.

Bielizeň vypraná v týchto prírodných saponínoch je antialergická a je zvlášť vhodná pre bábätká, alergikov a ľudí s citlivou...
zdroj: Google.com

Bielizeň vypraná v týchto prírodných saponínoch je antialergická a je zvlášť vhodná pre bábätká, alergikov a ľudí s citlivou pokožkou, prípadne pre ľudí, ktorých dráždi prádlo vypraté v klasických moderných pracích práškoch. Taktiež je mimoriadne vhodné pre ľudí, ktorí akokeby nemohli dýchať, keď si ľahnú do prádla plného chémie, škróbu, práškov a aviváže.

Prádlo vyprané v mydlových orechoch má neutrálnu prírodnu vôňu. Odpadá použitie aviváže. Kto chce, môže si prádlo navoňať prírodnými silicami. V tomto prípade odporúčame silice v medicinálnej kvalite. Stačí jedna dve kvapky na plátené vrecúško v ktorom sú umiestnené orechy pri praní.

Prať môžete pri všetkých teplotách. Platí ale, že čím vyššia teplota, tým sa orechy rýchlejšie rozpúšťajú.

Pri praní bieleho prádla, alebo na škvrny používame bieliaci a protiškvrnový prášok Puer, ktorý pôsobí na báze aktívneho kyslíku. Je to sóda obohatená kyslíkom. Je biologický odbúrateľný, neobsahuje chlór ani opticky zjasňujúce látky a na bielizni nezanecháva chemické reziduá. Jednoducho bieli bielizeň a rozjasňuje jej farbu.

Mydlové orechy vyperú normálne, bežne znečistené prádlo, a to veľmi lacno. Na extrémne znečistené prádlo je potrebné použiť však prací prostriedok.

Tento starodávny spôsob prania si môžete vyskúšať veľmi jednoducho, a to tak, že si nemusíte kupovať celý balík orechov ak zápasíte práve s myšlienkou, či vám budú vyhovovať. Niekomu jednoducho nemusia vyhovovať.  Preto máme k dispozícii testovaciu sadu na vyskúšanie (za 1 euro), ktorá obsahuje niekoľko mydlových orechov a bieliaci prášok puer, ktoré vám vystačia na niekoľko praní. Takto jednoducho a bez vyhadzovania peňazí si môžete otestovať tento skutočne zaujímavý, ekologický a hlavne lacný spôsob prania bežne znečisteného prádla.

Mydlové orechy však môžeme použiť oveľa univerzálnejšie ako len na pranie. Môžu sa z nich robiť rôzne výluhy a tie potom použiť na najrôznejšie veci, kde bežne používate pracie a umývacie prostriedky. 

Môžete sa týmto výluhom aj umývať, tak ako to robia Indovia alebo použiť proti škodcom v záhradke, ako to robí sám strom, ktorý produkuje tieto mydlové orechy.

Prajeme vám ekologické a šetrné pranie s mydlovými orechami.

Váš Zdravý svet.

Mohlo by vás zaujímať

Šalát Ravello

Zloženie: Cherry paradajky, uhorka, farebná paprika, ľadový šalát, sušené BIO figy, sušené paradajky, mini mozarella, tekvicový olej,...

17.3.2015
730 zobrazení

Diskusia