Cordyceps sinensis

11674 zobrazení

Predstavujeme Vám jednu z najneobyčajnejších liečivých húb sveta. Cordyceps sinensis je tradičným liekom Čínskej národnej fytoterapeutickej farmaceutiky starej 1200 rokov a dostáva sa pomaly aj k nám na Slovensko.

 Cordyceps má neobyčajnú podobu svojej existencie, vďaka ktorej v sebe nesie informáciu o obrovskej schopnosti prežitia. Drsné podmienky v...
zdroj: google.com

Cordyceps má neobyčajnú podobu svojej existencie, vďaka ktorej v sebe nesie informáciu o obrovskej schopnosti prežitia. Drsné podmienky v ktorých sa naučila prežiť vytvorili z cordycepsu liečivý klenot. Nachádza sa tam, kde sú vhodné podmienky pre jeho rast a výživu. Sú to vysokohorské územia v Číne a v Tibete vo výške 3500m. 

V mnohých literárnych prameňoch sa poukazuje na to, že "jednu časť svojho biologického cyklu Cordyceps prežíva v podobe rastliny, druhú ako hmyz". V podstate Cordyceps nemá žiadny vzťah k hmyzu a rastlinám.

Cordyceps jednoznačne patrí do kráľovstva húb. Rozmnožuje sa nepohlavnou cestou, prostredníctvom splynutia mužskej a ženskej bunky, ako je to napríklad u rastlín, ale sám v sebe nesie tieto obidva počiatky.

V letnom období Cordyceps existuje v podobe huby, ktorá sa podobá na nízku bylinu tmavo hnedej farby. Veľmi ťažko sa dá zbadať na lúke pokrytej kvetmi a trávou. V období vytvárania spóry z dcérskej cysty huby-rastliny vystreľuje spóra, ktorá sa usádza na larvu motýľa „Lietajúca myš" a začína na ňom parazitovať. Od tohto momentu sa začína druhý cyklus existencie Cordycepsu.

Zasiahnutá larva sa zarýva do zeme. Mycélium huby začína prerastať do húsenice a vysávať z nej výživné látky, v dôsledku čoho podhubie celkom vyplní hmyz a tento zahynie. Spóra sa v larve začína podobať na baktériu, ktorá ničí a spotrebúva vnútorné orgány larvy, ponecháva na svoju ochranu jej rohovinový obal.

S nástupom zimného obdobia sa Cordyceps nachádza v zemi v podobe zámotku, ktorý má rohovinový obal, ktorý zostal z húsenice a slúži na ochranu tela huby. Cordyceps je prinútený prejsť na výživu koreňovou sústavou vysokohorských rastlín, sem patrí astragal, horec, ofiopogon.

Počas dvojročného vývinu pod zemou Cordyceps vydrží dlhodobé hladovanie, chlad a nedostatok kyslíka. S nástupom jari cez dýchacie otvory na hlave húsenice vyrastá jediné plodové telo Cordycepsu a opísaný cyklus vývinu a existencie sa opäť opakuje. Takto sa vysvetľuje čínsky názov Cordycepsu „Dun čun sja cao", čo znamená "v zime hmyz, v lete bylina".

Telo Cordycepsu je bohaté na výživné látky a biologicky aktívne komponenty, ktoré sú vlastné vysokohorským rastlinám.

Použitie Huby Cordyceps je multispektrálne

1. Choroby dýchacích orgánov: bronchitída, pneumónia, bronchiálna astma, emfyzém pľúc, tuberkulóza ...

2. Srdcovo-cievne ochorenia, patrí sem i ischémická choroba srdca, stenokardia, ateroskleróza, infarkt myokardu

3. Choroby močopohlavných orgánov, teda cystitída, pyelonefritída, glomerulonefritída, enuréza, salpingooforitída, endometritída adenokritída, kolpitída a iné.

4. Odporúča sa pri slabosti: potenie, bolesti v oblasti drieku, polúciách (mimovoľný výron semena)

5. Ochorenie pečene, patrí sem i hepatitída a ccirhóza pečene

6. Choroby krvi: trombocytopenická purpura (Verlhofova choroba), ktorej základnými symptómami sú mnohé krvné výrony pod kožu, krvácanie zo slizničných obalov a druhotná anémia, ale tiež leukózy pri stabilizácii procesu a odvrátenie prechodu ochorenia do zhubného štádia

7. Autoimúnne ochorenia, patrí sem i reumatizmus

8. Hypoimúnne stavy, tzn. ochorenia dýchacích ciest, chrípka atď.

9. Zhubné novotvary rôznych orgánov, dokonca aj v neskorších štádiách ochorenia, keď bola uskutočnená chemoterapia a rádioterapia

10. Na dezintoxikáciu organizmu pri rozličných situáciách, teda aj pri akútnych a chronických otravách, masívnej medikamentálnej liečbe, pri pobyte v rádioaktívnej zóne atď.

11. Predčasné starnutie, vädnutie kože

12. Pri zvýšených fyzických záťažiach (zvýšená schopnosť odolávať únave) patria sem aj silové druhy športu

13. Pri akýchkoľvek stresových situáciách

Spektrum pôsobenia tohto divu prírody je neobyčajne široké

1. Ako vysoko efektívny prostriedok pre imunologickú reguláciu môže nielen posilniť imunitu, ale aj v racionálnej miere znížiť nadbytok imúnneho stavu niektorých ľudí.
2. Je ideálnym prostriedkom pre ľudí fyzicky slabých so zníženou imunitou, pre tých, ktorí sa rýchlo unavia, obézne osoby a ľudí s rakovinovými ochoreniami.
3. Má účinky ako antibiotikum. Má baktériostatické účinky proti niekoľkým desiatkam patogénnych baktérií vrátane pneumokokov, streptokokov a zlatého stafylokoku.
4. Protizápalové účinky. Účinok Cordycepsu je vyšší ako u hydrokortizonu.
5. Rozširuje krvné cievy, zvyšuje krvné zásobovanie srdca a pľúc. Vďaka tomu, že v žiaducej miere zvyšuje prietok krvi v koronárnej artérii môže predísť vzniku trombu, reguluje v krvi počet trombocytov, podporuje rozpúšťanie trombov, reguluje rovnováhu kalcia a fosforu v krvi, v prijateľnom stupni rozširuje cievy.
6. Znižuje množstvo lipidov a cholesterolu v krvi, spôsobuje uspokojenie, zvyšuje schopnosť buniek sa okysličiť.
7. Má schopnosť regulovať energiu JIN a JANG a dosiahnuť ich rovnováhu v našom organizme.
8. Má veľkú adaptogénnu schopnosť.
9. Pomáha ničiť tuberkulózny bacil a iné pľúcne choroby.
10. Reguluje imunitu, zvyšuje schopnosť nášho organizmu postaviť sa na odpor rôznym ochoreniam.
11. Znižuje nadmerné zvýšenie imunity a odstraňuje jeho poruchy na genetickej úrovni pri autoimúnnych ochoreniach, takých, ako je sklerodermia, ružienka, reumatická artritída a reumatizmus, vďaka normalizácii činnosti orgánov zodpovedajúcich za imunitu má protizápalové účinky, čo sa týka sily pôsobenia, je porovnateľný s účinkami nesteroidných hormónov (napríklad s hydrokortizónom).
12. Zvyšuje schopnosť nášho organizmu prispôsobiť sa nedostatku kyslíka, toxickým látkam, veľkým fyzickým záťažiam, má antioxidačné účinky, aktívne odstraňuje z organizmu toxické látky, sem patria aj produkty metabolizmu liekov.
13. Má antikancerogénne účinky, stimuluje aktivitu leukocytov a obnovuje v krvi ich hladinu, zmierňuje vedľajšie účinky rádio a chemoterapie.
14. Reguluje činnosť pečene, obličiek a pľúc zlepšuje látkovú výmenu v tkanivách všetkých orgánov.
15. Jedným z najviac užitočných vecí, ktoré Cordyceps ponúka, je prostý akt okysličenia. Huba rozšíri dýchacie cesty v pľúcach, čo privedie viac kyslíka do krvi. Týmto spôsobom dostane každá bunka v tele viac kyslíka, čo vedie k lepšej funkcii bunky a dosiahnutiu vyššej energetickej hladiny.
16. Má omladzujúce účinky.

Dôležité si je uvedomiť, že rozprávame o možnostiach, ktoré ponúka „Tradičná čínska medicína", kde sa podpornou liečbou - pomocou výťažkou zo špecifických nutričných húb (Reishi, Cordyceps, Maitake a Shiitake) dajú dosiahnuť veľmi priaznivé výsledky pre organizmus s možnosťou si tak predĺžiť aktívny život.

Cordyceps sinensis môžete u nás nájsť na tu

Spracoval www.zdravysvet.sk

Mohlo by vás zaujímať

Lipa malolistá - jeden z našich najznámejších rastlinných liekov

Čo sa v článku o lipe malolistej dozviete: Lipa malolistá v kocke Rozdiel medzi lipou malolistou a lipou veľkolistou Účinky lipy...

5.6.2022
59372 zobrazení

Diskusia

30 dní
Všetky
najčítanejšie
98 %
zákazníkov odporúča podľa dotazníka spokojnosti za posledných 90 dní