Lipozomálne vitamíny a minerály: V čom sú iné?

1.11.2021
18076 zobrazení

Lipozomálne vitamíny a minerály sú podľa niektorých odborníkov revolúciou na trhu s výživovými doplnkami. V čom je lipozomálna forma lepšia a prečo sa oplatí dať jej prednosť?

Čo sa v článku o lipozomálnych vitamínoch a mineráloch dozviete?   	Čo sú to lipozomálne vitamíny a minerály 	Čo sú to lipozómy...
zdroj: Google.com

Čo sa v článku o lipozomálnych vitamínoch a mineráloch dozviete?

Keď sa rozhodujeme o tom, ktorý vitamín si máme vybrať, väčšinou nás podvedome ovplyvňuje  reklama. Avšak problémom väčšiny vitamínov a minerálov ponúkaných vo forme výživových doplnkov – aj masívne reklamovaných v médiách – je ich mimoriadne nízka vstrebateľnosť. Často počujete práve v reklamách o ich prírodnom pôvode, ale ani to nezaručí vysokú vstrebateľnosť. Rozhodujúcim faktorom je vždy spracovanie. Preto pri vitamínoch je bežná vstrebateľnosť od 5 % do 10 % a pri väčšine minerálov je reálna vstrebateľnosť len na úrovni 3–5 %. To reklamy taja.

Keď však chceme produkt, ktorý skutočne využijeme a nevyhodíme len peniaze von oknom, odporúčam sa orientovať na novú, modernú novinku na trhu, a tou sú lipozomálne vitamíny a minerály.

Čo sú to lipozomálne vitamíny a minerály?

Pomocou modernej, špičkovej technológie, vieme vitamíny a minerály obaliť do miniatúrnych – nano čiastočiek tuku, teda do tzv. lipozómov z lecitínu, ktorý je telu prirodzený, a tým mimoriadne zvýšime ich využiteľnosť v organizme. Získame tak alternatívu k injekčnej aplikácii vitamínov a minerálov, ktorá takisto dokáže dopraviť neporušené molekuly mikronutrientov priamo do krvného riečišťa. To je možné vďaka tomu, že lipozómy sa nenarušia procesom trávenia pri prechode tráviacim traktom.
A to nie je všetko. Zatiaľ čo bežné doplnky následne vstupujú do pečene, kde sú metabolizované, a až potom do krvného obehu, lipozomálne vitamíny a minerály sa vstrebávajú prostredníctvom lymfatického systému, kedy vďaka hrudnému lymfatickému miazgovodu prestupujú priamo do krvného riečišťa. Navyše pomáhajú transportovať aktívne molekuly priamo do bunkových procesov, kde sú potrebné naozaj vo veľkom množstve.

Čo sú to lipozómy?

Lipozómy teda sú mikroskopický pomocníci, ktorí obalia vitamín alebo minerál, a zvýšia tak jeho vstrebateľnosť. Môžete si ich predstaviť ako drobné bubliny, ktoré majú obal zložený z tukov. Prirodzene sa lipozómy vyskytujú napríklad v materskom mlieku alebo v kolostre, kde je dobré vstrebávanie kľúčové.

Zdrojom lipozómov pre výrobu lipozomálnych doplnkov býva najčastejšie slnečnicový lecitín, ktorému sa hovorí aj poklad zo slnečnice. Lecitín je mimoriadne dôležitá látka pre naše telo. Prispieva k správnej funkcii pečene. Ak nie je v strave dostatok lecitínu, pečeň môže stukovatieť. Taktiež zamedzuje usadzovaniu cholesterolu v cievach a pomáha aj k správnej látkovej premene homocysteínu. Vysoká hladina homocysteinu poškodzuje cievy, v dôsledku čoho môže vzniknúť mozgová príhoda alebo infarkt.

Takže okrem vitamínu alebo minerálu je v každej dávke lipozomálneho doplnku aj riadna dávka prospešného lecitínu. 

Výroba lipozomálnych vitamínov a minerálov sa nezaobíde bez najmodernejších technológií

Táto mimoriadna technológia budúcnosti pravdepodobne za nejaký čas umožní presnú cielenú liečbu mnohých chorôb. Očakáva sa jej prínos pri liečbe mimoriadne ťažkých ochorení, kde budú konkrétne liečivá obalené lipozómami dopravované priamo do jednotlivých buniek.

Lipozomálny vitamin C: schéma

 

Výhody lipozomálnej formy vitamínov a minerálov

Vitamíny a minerály obalené do lipozómov telo dokáže veľmi jednoducho prijať. Vstrebateľnosť takto upravených látok sa zvyšuje na viac ako fantastických 90 %. Taktiež väčšina lipozomálnych vitamínov a ďalších dôležitých látok dokáže preniknúť cez hematoencefalitickú bariéru, ktorá ochraňuje mozog.

Úlohou hematoencefalickej bariéry je izolovať tkanivo nervovej sústavy od základného krvného toku, ktorým sa zásobuje celé telo. Je ochranou proti baktériám a toxínom, zároveň však kvôli nej do mozgu ťažšie prenikajú aj bežné liečivá, vitamíny, či minerály.

Lipozomálne upravené produkty však vedia preniknúť dobre aj do mozgu, keďže sú mimoriadne malé. Ako už sme spomínali, ich veľkosť sa meria v nanometroch. Čím je lipozóm menší, tým je stabilnejší, a tým dokáže lepšie preniknúť do všetkých tkanív.

Lipozomálny vitamin alebo minerál

Lipozomálne prípravky niektorí z vás poznajú skôr z kozmetiky. Drahé séra na pokožku sú často vyrábané práve touto technológiou. Práve lipozomálna forma umožňuje cieliť kozmetickým prípravkom priamo na miesto ktoré potrebujeme revitalizovať. 

V súčasnosti farmaceutický výskum preniesol tieto poznatky aj pre prípravky na vnútorné použitie. 

Ochrana vitamínov pred degradáciou

Veľa z nás nevie, že okrem problémov so vstrebateľnosťou, majú bežné vitamíny aj ďalšiu nevýhodu – prirodzene degradujú, rozkladajú sa. Takže kým si kúpite produkt, pomerne dlho trvá jeho cesta od výroby k spotrebe. Počas tejto doby sa účinné látky prirodzene rozkladajú. Najčastejšie je to pôsobením kyslíka, svetla alebo teploty.

Vitamíny a minerály, ktoré sú spracované do formy lipozómov, sú chránené pred rozkladom práve vrstvou tukov, keďže sa nachádzajú vo vnútri lipozómov.

Takto vyzerajú reálne lipozómy pod mikroskopom:

Lipozómy pod mikroskopom

Naše lipozomálne prípravky sú vyrábané najmodernejšou laboratórnou technológiou, ktorá zaručuje produkciu nano lipozómov. Už v súčasnosti si môžete u nás vybrať z viac ako 15 druhov lipozomálnych vitamínov a minerálov, tu je výber z nich:

Lipozomálny vitamín C
Lipozomálny liver booster na pečeň
Lipozomálny vitamín C + Zinok + Vitamín D3
Lipozomálny vitamín D3 + K2
Lipozomálny kolagén
Lipozomálny kurkumín

a mnoho ďalších nájdete TU.

Po otvorení odporúčame lipozomálne prípravky uskladňovať v chladničke. Budú tam chránené pred svetlom.


Foto: silviarita z Pixabay

Mohlo by vás zaujímať

Veľkoobchod na zdravom svete

Zdravý svet je generálnym partnerom firmy Naděje - pani Mgr. Jarmily Podhornej pre dodávky Gemmoterapie  - bylinných tinktúr, tinktúr z...

5.8.2009
8217 zobrazení

Diskusia

30 dní
Všetky
najčítanejšie