Migréna – nepriateľka žien

9274 zobrazení

Bolesť hlavy sa vyskytuje zo všetkých bolestí hádam najčastejšie. Neviem, či nájdete ženu, ktorá sa s ňou doteraz nestretla. Nehovorím o bolestiach hlavy, ktoré spúšťa prichádzajúca choroba, napr. nachladnutie, chrípka, horúčka, ale o migréne.

Príznaky migrény
 
 Migréna nás z ničoho - nič prepadne. Je taká nepríjemná, že prichádza v pravidelných intervaloch, núti nás na...
zdroj: google.com

Príznaky migrény

Migréna nás z ničoho - nič prepadne. Je taká nepríjemná, že prichádza v pravidelných intervaloch, núti nás na vracanie, sme podráždené, nervózne. Niekedy sa zameria na našu celú hlavu, niekedy na jej polovicu, inokedy bolí oblasť očí, uší, brady... Bolesť je taká silná, že sme nútené si ľahnúť a nikoho a nič nevnímať.

Keď trpíme migrénou, myslíme si, že s ňou musíme žiť, že neexistuje žiadna pomoc, ako sa jej konečne zbaviť. Ale opak je pravdou. Môžeme sa jej striasť, ak ju nenecháme vôbec vzniknúť.

Migréne vždy predchádzajú príznaky, ktoré si často neuvedomujeme. Mali by sme sa sústrediť na naše telo a zistiť, čo migrénu spúšťa a urobiť všetko pre to, aby sme záchvatu predišli. Zvyčajne prepukne, keď sme fyzicky preťažené, vystavené stresu, keď naše telo stratilo hormonálnu rovnováhu, vnútornú harmóniu, keď si nedoprajeme oddych, nejeme teplé jedlá, keď máme tráviace problémy a hlavne, keď nič proti tomu nerobíme. Toto všetko znižuje našu energiu a zvyšuje náchylnosť k migréne.

Čo však robiť, aby sme migrénu odsunuli z nášho života?

Sledujme okolnosti, ktoré bolestiam predchádzajú. Môže to byť všeličo: hlučné prostredie, nadbytok slnka, príliš horúce alebo studené počasie, prepracovanie, málo spánku, (naopak príliš veľa spánku je častým spúšťačom migrény), veľa chodenia, státia, prichádzajúca menštruácia, zápcha, chrbtica, plávanie so vztýčenou hlavou ...

Keď sme vyčerpané, oddýchnime si. Teraz, nie vtedy, keď je neskoro. Tešme sa z maličkostí, z každého pekného dňa, z našej záhradky, pekných kvietkov...

Nevystavujte sa námahe, necvičte jogu a ťažké cviky, keď sme unavené alebo keď máte pocit, že sa blíži záchvat. Naopak cvičte, keď sa cítite dobre. Cvičením odbúrate stres, Stačí malá chvíľka, aspoň 20 minút kráčania, hýbania sa. Precvičte si svaly chrbta a krku. Vhodné je otáčanie hlavou, predklony, úklony do bokov. Záklony sa neodporúčajú. Cvičte špeciálne cviky na spevnenie svalstva chrbtice.

Pite dostatok vody, jedzte ľahké jedlá, zeleninové šaláty, čerstvé ovocie (pozor, pri záchvate sa vyhýbajte citrusovým plodom). Ženy trpiace migrénami by mali osobitnú pozornosť venovať výžive. Intervaly medzi jedlami by nemali byť príliš dlhé, nejedzte veľa naraz. Nepite alkohol a už vôbec nie červené víno. Je častým spúšťačom migrén. Vyhýbajte sa orieškom a čokoláde.

Dbajte na pravidelnú stolicu. Tmavá stolica je signálom problémov s trávením, čo má tiež za následok spúšťania migrény. V tomto prípade sa odporúča urobiť čokoľvek, aby sme sa prečistili, potom okamžite prejde bolesť hlavy.

Doprajte si masáž alebo kúpeľ s pár kvapkami levanduľového oleja alebo oleja na uvoľnenie, z tela sa nám uvoľnia škodlivé látky. Možný je aj bylinkový kúpeľ z byliniek na upokojenie.

Hovorte si krátke formulky, v ktorých vyjadrujete rozhodnutie nedať bolesti šancu. Napr. Zbavím sa migrény navždy... Formulky si môžem hovoriť aj pri cvičení, kedykoľvek v priebehu dňa, pri uvoľnení, relaxácii. Uvedomte si, že ak sú symptómy migrény neustále potlačované tabletkami, príčinu nerozpoznáme, bolesť prejde do chronického štádia a bude z nej opäť migréna.

Liečba migrény bylinkami

Pomoc na migrény nájdeme aj v prírodnej bylinkárni, kde môžem odporučiť odskúšané bylinky, najmä tinktúry z púčikov rastlín, čoraz viac známu gemmoterapiu. Jednou z protimigrénových byliniek je Rimbaba obyčajná, ktorá je osvedčeným prostriedkom na tlmenie bolestí. Rimbaba rozširuje cievy, potláča bolesti hlavy, migrény, ale dobrá je aj na menštruačné bolesti. Ďalším prípravkom z gemmoterapie je tinktúra obsahujúca ľubovník, šalviu, mätu a medovku alebo tinktúra z ježibaby guľatohlavej. Odporúča sa aj Ginko.

Z jednodruhových bylín na čaje spomeniem levanduľu, šištice chmeľu, železník lekársky a valeriánu lekársku.

V prípade, že migrénu spôsobuje vyššie spomenutá hormonálna nerovnováha, vhodným prostriedkom je bylinná zmes taktiež z púčikov rastlín, a to tinktúra Femina T9 + P10 ríbezľa - ostružina malina, ktoré upravia činnosť vaječníkov. Keďže každý človek je iný, takže ďalšie odporučané kombinácie z tinktúr sú napr.  Femina T9 + Rimbaba P65 alebo Femina T9 + kotvičník P56.

Nezabudnime, že prvou pomocou pri počiatočných signáloch bolestí hlavy je vypiť minimálne pol litra vody naraz. Bolesť by mala ustúpiť.

Mgr. Dagmar Machničová http://www.zdravysvet.sk

Mohlo by vás zaujímať

Cordyceps sinensis

Cordyceps má neobyčajnú podobu svojej existencie, vďaka ktorej v sebe nesie informáciu o obrovskej schopnosti prežitia. Drsné podmienky v...

27.4.2012
11710 zobrazení

Diskusia

30 dní
Všetky
najčítanejšie
98 %
zákazníkov odporúča podľa dotazníka spokojnosti za posledných 90 dní