V dnešnej dobe sú všetci a všetko online – práca, škola, zábava, nákupy aj rodina a priatelia. Nájsť rovnováhu medzi online a offline životom je čoraz náročnejšie. Hoci technológie prinášajú mnoho výhod, ich nadmerné používanie môže mať negatívny vplyv na psychiku, zdravie a celkovú pohodu. Pomôcť môže digitálny detox – prestávka od technológií, ktorá dokáže výrazne zlepšiť kvalitu života.
Ako technológie ovplyvňujú zdravie, mozog a psychiku?
Mobily, tablety a počítače sú súčasťou každodenného života mnohých z nás. Ich časté používanie má však negatívny vplyv na naše zdravie. Neustále prezeranie sociálnych sietí, porovnávanie sa s ľuďmi online, sledovanie správ a notifikácií môže viesť k zníženému sebavedomiu, chronickému stresu a dokonca aj depresii.
Používanie elektronických zariadení pred spaním negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku a regeneráciu tela. Pri dlhodobom používaní technológií sa veľmi namáhajú oči – sú suché, unavené a začervenané. Skláňaním sa nad mobilom alebo zhrbený chrbát pri používaní počítača spôsobuje zhoršenie držania tela, bolesti krku, chrbta a hlavy.
Technológie tiež narúšajú pozornosť a ak ich používate príliš často, je možné, že strácate schopnosť sústrediť sa a cítite sa stále unavení. Okrem toho elektronické zariadenia zaťažujú aj emócie – strach, že niečo zmeškáte, tlak na okamžitú odpoveď, neustále porovnávanie sa s ostatnými či stresujúce správy negatívne vplývajú na psychiku, energiu a celkové zdravie.

Čo je digitálny detox a aké výhody prináša?
Digitálny detox je vedomé pozastavenie alebo obmedzenie používania technológií s cieľom cítiť sa lepšie, oddýchnuť si a byť zdravší. Nemusí znamenať úplne odpojenie sa od online sveta a elektronických zariadení, ale skôr o dopriatie si času offline a vytvorenie si zdravých hraníc s technológiami. Digitálny detox si môžete prispôsobiť vašim potrebám a možnostiam – technológie odložte na pár hodín denne, na celý víkend, alebo obmedzte, čo vidíte na sociálnych sieťach a aké upozornenia vám chodia.
Výhody digitálneho detoxu:
Ak sa rozhodnete dopriať si digitálny detox, môžete sa tešiť na tieto výhody:
- Psychohygiena – menej stresu a tlaku, viac pokoja, zlepšenie duševného zdravia a emocionálnej pohody.
- Kvalitnejší spánok – jednoduchšie zaspávanie, lepšia regenerácia a viac energie.
- Zdravší mozog – menej preťaženia, lepšia koncentrácia, vyššia produktivita.
- Lepšie vzťahy s blízkymi – viac času na offline aktivity a rozhovory, pozornosť sústredená na druhých.
- Zlepšená nálada a menej bolesti – viac času na pohyb, strečing, menej sedenia so zlým držaním tela, viac offline aktivít a sebareflexie.

5 tipov, ako začať s digitálnym detoxom:
1 Vypnite si upozornenia
Blikajúce a pípajúce upozornenia narúšajú koncentráciu, vytvárajú tlak a pocit, že musíte hneď odpovedať. Skúste upozornenia vypnúť, obmedziť alebo ich pozastaviť napríklad večer a cez víkend. Nechajte si len tie najdôležitejšie alebo tie, ktoré vás príliš nestresujú. Riešením môže byť režim Nerušiť, ktorý stlmí všetky alebo iba neprioritné hovory, správy a iné upozornenia. Môžete si ho nastaviť manuálne alebo automaticky v konkrétnych obdobiach a časoch.
2. Pri jedle nepoužívajte mobil
Používanie mobilu počas jedenia narúša prirodzené stravovacie návyky a trávenie. Ľudia, ktorí pri jedle sledujú obrazovku, majú tendenciu prijať viac kalórií než tí, ktorí sa venujú výlučne jedlu. Ak zameriate pozornosť len na svoj tanier a prítomnosť blízkych, podporíte trávenie, viac si vychutnáte pokrm, strávite kvalitnejší čas s rodinou a možno dokonca aj schudnete.
3. Vytvorte si zóny a nastavte si časy bez technológií
Skúste si doma vytvoriť zóny, kde zariadenia nemajú miesto – napríklad spálňa môže byť vaším offline priestorom. Rovnako si nastavte aj časy, kedy technológie nebudete používať. Môže to byť napríklad hodinu pred spaním alebo dve hodiny po príchode domov z práce, keď sa zvítate s rodinou a porozprávate sa o svojom dni.
4. Podporte mozog aj zvnútra
Digitálny detox je ešte účinnejší, ak mozog a zdravie posilníte aj zvnútra. Vyvážená strava, hydratácia a pravidelný pohyb vám pomôžu cítiť sa zdravšie, zlepšiť koncentráciu a kognitívne schopnosti. Výborným pomocníkom sú aj doplnky stravy, ako napríklad Lion’s Mane. Táto vzácna huba podporuje zdravie mozgu a nervového systému, pomáha pri nepokoji, úzkosti a depresii, a má pozitívny vplyv na mentálnu energiu.
5. Zvyknite si na offline aktivity
Činnosti, ktoré si nevyžadujú internet a digitálne technológie, vás vracajú do prítomnosti. Hoci sa vám to tak nemusí spočiatku zdať, pomôžu vám oddýchnuť si a zlepšiť náladu oveľa viac než mobil či počítač. Trávte čas s blízkymi, choďte na prechádzku do prírody, meditujte, čítajte, maľujte či píšte na papier. Tieto činnosti vás nabijú skutočne pozitívnou energiou.
Technológie nie sú zlé – pomáhajú nám v práci, vzdelávaní, výskume a spojení s ľuďmi, ktorí nežijú blízko nás. Sú skvelým sluhom, no dokážu byť aj zlým pánom. Najdôležitejšie je digitálne technológie využívať vo váš prospech bez toho, aby ovládli váš život. Digitálny detox je skvelým spôsobom, ako nájsť rovnováhu medzi ich používaním na potrebné činnosti a zábavu, a zároveň si chrániť svoje zdravie, psychickú pohodu a energiu. Skúste si preto pravidelne dopriať offline chvíle a mobil, tablet či počítač na chvíľu odložiť. Vaše telo a myseľ sa vám poďakujú.
Laura Hrnčiarová, redakcia www.zdravysvet.sk
ZDROJ FOTO: preepik.com
Zdroje:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/negative-effects-of-technology
- https://toolkit.lifeline.org.au/articles/techniques/how-to-do-a-digital-detox
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7744612/#:~:text=Our%20review%20underlines%20that%20the%20use%20of,participants%20to%20pay%20attention%20to%20food%20intake.