Echinacea purpurea

1.12.2009
2875 zobrazení

Echinacea, stará liečivá rastlina severoamerických Indiánov, sa stala stredobodom pozornosti modernej medicíny vďaka svojim výnimočným vlastnostiam a pozitívnym účinkom na ľudský organizmus.

RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
 Bonsai centrum Nitra, Čajovňa dobrých ľudí
 Nitra
 
 V prvom rade stimuluje a posilňuje...
zdroj: Google.com

RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra, Čajovňa dobrých ľudí
Nitra

V prvom rade stimuluje a posilňuje imunitný systém, teda prirodzenú schopnosť človeka brániť sa infekčným ochoreniam. Pomáha pri prevencii i liečbe akútnych i chronických zápalových ochorení, pri chrípkach, angínach, infekciách dýchacieho traktu, pri kožných a cievnych ochoreniach a skúma sa aj jej protirakovinové pôsobenie.

Je vhodné preventívne po siahnuť po tinktúre z echinacey alebo po čaji najmä v jesennom a zimnom období, keď sa výrazne zvyšuje nebezpečenstvo infekcií dýchacích ciest.

Posvätná bylina severoamerických Indiánov

Indiáni z kmeňa Dakotov veľmi často využívali liečivé schopnosti krásnej prérijnej byliny echinacey, ktorej sa výborne darilo na štrkovitých pôdach a rozsiahlych trávnatých porastoch severoamerických prérií. Jej čerstvo vysušený koreň Dakotovia drvili na prach a sypali si ho do utŕžených rán, čo bránilo vzniku zápalov. Hojili ním i poštípania hmyzom či dokonca hadie uhryznutia.
Prášok z koreňa zarobili s čistou vodou na kašu a získali tak vysoko hojivé obklady. Počas liečby pili i dobre vyluhovaný čaj z koreňov a okvetných lístkov.

Bojovní Siouxovia zaradili echinaceu medzi svoje posvätné rastliny a využívali aj jej posilňujúce účinky pred lovom a bojom. Často žuli i čerstvé korene tejto krásne kvitnúcej rastliny.
Práve vďaka svojim žiarivým kvetom sa dostala echinacea i do Európy a dnes sa pestuje vo veľkom na popredných farmaceutických plantážach.

Liečivé účinky

Meno Echinacea získala táto pôvabne kvitnúca rastlina podľa toho, že stredová časť jej súkvetia pripomína malého ježka. A jež sa po grécky povie echinos.

Medicína využíva liečivé vlastnosti predovšetkým dvoch druhov rodu Echinacea - Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia. Oba druhy majú výrazne stimulačný účinok na lymfatický systém a obranyschopnosť organizmu. Echinacea hojí zápalové procesy, kŕčové žily i hemoroidy. Píše sa aj o jej protirakovinovom pôsobení. Zabraňuje šíreniu infekcií, najmä vírusových, pomáha pri prechladnutí a upchatých nosných dutinách. Používa sa aj pri odbúravaní pôsobenia návykových látok, najmä alkoholu, nikotínu a marihuany, ktoré výrazne oslabujú organizmus. Echinacea, naopak telo dokáže posilniť a pomôcť pri obnove telesnej a duševnej rovnováhy. A čo je dôležité, nemá vedľajšie účinky.

Svoje meno Echinacea získala táto pôvabne kvitnúca rastlina podľa toho, že stredová časť jej súkvetia pripomína malého ježka. A jež sa po grécky povie echinos.

Použitie a príprava

Na preventívne i liečebné účely môžete využiť hotovú tinktúru a čaj z echinacey, alebo si ich môžete pripraviť i sami podľa nasledujúcich rád:

Tinktúra - Korene a okvetné lístky echinacey lúhujeme v čistom liehu v pomere 1:4 asi 3 týždne na teplom mieste. Tinktúru užívame vnútorne pri chrípkach, angínach, zápaloch obličiek a iných zápalových procesoch. Odporúčame i vonkajšie použite. Pozor, odležané korene strácajú účinnosť.

Čaj - si pripravíme zaliatím usušených okvetných lístkov 2 dl horúcej vody a lúhovaním aspoň 10 minút. Čaj pijeme čerstvý a horúci 3x denne.

Liečba dymom - Návyku na nikotín a marihuanu sa môžeme postupne zbaviť fajčením kúskov koreňa echinacey s listami medvedice lekárskej (Arctostaphylos uva-ursi) vo fajke.
© Magazín BONSAJ A ČAJ

Mohlo by vás zaujímať

Zelená káva

Zelená káva nie je žiadna špeciálna káva. Je to len nepražená káva, pochádzajúca väčšinou z kávovníka arabského - coffea arabica ....

23.3.2016
2570 zobrazení

Diskusia