Kotvičník zemný

17.2.2013
10226 zobrazení

V dnešnom článočku Vám predstavíme jednu z najžiadanejších bylín v našich Bylinkárňach v súčasnom období.

slovensky: Kotvičník zemný, latinsky: Tribulus terrestris, česky: Kotvičník podzemní
 
 Táto rastlinka je veľmi prospešná nielen pre...
zdroj: Google.com

slovensky: Kotvičník zemný, latinsky: Tribulus terrestris, česky: Kotvičník podzemní

Táto rastlinka je veľmi prospešná nielen pre mužov, ale i pre ženy. Často sa objavuje u nej aj názv „Rastlinná viagra." Pri kotvičníku vôbec nejde o tému viagry, ale predovšetkým o harmonizovanie hormonálneho systému u oboch pohlaví, čo má za následok výrazné zlepšenie zdravia.

Medzi jeho hlavné účinky patrí schopnosť zvýšiť u mužov hladinu testosteronu, u žien naopak zvyšuje hladinu estrogénu a podporuje zrenie vajíčok. Účinné látky pri oboch pohlaviach podporujú sexuálnu aktivitu.

U mužov výrazne zvyšuje potenciu, tvorbu spermií, je mimoriadne vhodný pri mužskej neplodnosti, hypertrofii prostaty. 

Kotvičník rastie v oblasti Ázie, Európy, Afriky a Austrálie.

Je to jednoročná ťahavá bylina. Jej stonky sú 10 - 60 cm dlhé a chudo vetvené. Listy sú krátko rapíkaté a palistnaté. Plod je zložený z piatich hviezdicovo rozložených tvrdých bradavicových plodov, ktoré majú po stranách dva dlhé špicaté a tvrdé ostne.

Obľubuje suché slnečné miesta, stepi a piesočnatú pôdu.

Je možné pestovať ju i v našich podmienkach. Mnohí bylinkári si kotvičník sadia v záhradkách alebo do črepníkov s priemerom aspoň 20 cm v záhradníckom substráte. Neznáša premokrenie. Taktiež pri pestovaní v bytoch sa jej veľmi nedarí, trpí na choroby a škodcov.

Rozmnožujeme ju semenami.

Je to bylina s mimoriadnymi účinkami a obsahovým zložením. Jej schopnosti využívali a využívajú národy na celom svete.

Priaznivo ovplyvňuje životne dôležité funkcie, posilňuje a harmonizuje organizmus.

Normalizuje činnosť srdca a ciev. Vhodne ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy.

Ideálny je pre ľudí stredného veku.

Ženy kotvičník využívajú pri znižovaní váhy a veľmi dobré výsledky zaznamenali pri liečbe inkontinencie.

Pomáha pri hučaní v ušiach a poruchách vedomia.

Revitalizuje svalové tkanivo. Taktiež sa využíva pri liečbe zvýšeného obsahu cholesterolu. Má močopudné, antiseptické a protizápalové účinky.

Je pomocníkom pri rozpúšťaní obličkových a močových kameňov, podporuje perilstatiku čriev.

V našich Bylinkárňach a v e-shope www.zdravysvet.sk si túto liečivú bylinku môžete zakúpiť vo forme bylinných výluhov, ktoré sú najsilnejšou formou fytoterapie. Nájdete ho pod názvom Kotvičník zemný T19, je to výluh z dospelej rastliny. Taktiež ho nájdete pod výluhmi z púčikov rastlín s kódom P56.

Kotvičník je súčasťou kúr z gemmoterapie. Obsahujú ho kúry K42, K 42A - účinné na regeneráciu ženského organizmu, priaznivo pôsobia na pleť a tiež bránia vzniku celulitídy. Kúra K 43,K 43A - vhodná na regeneráciu a prečistenie mužského organizmu, zvyšuje jeho obranyschopnosť, taktiež revitalizuje žľazy, posilňuje svalové tkanivo, dodáva telu stopové prvky, vitamíny a rastlinné hormóny. Detoxikuje organizmus, prekrvuje končatiny, zlepšuje pamäť, posilňuje srdce.

Ďalšou kúrou obsahujúcou Kotvičník je kúra K 19 - doplnok z bylín pri ťažkostiach s potenciou. Cieľom tejto kúry je zvýšenie potencie, regenerácia reprodukčných orgánov, upokojenie a omladenie organizmu. Kotvičník obsahuje aj kúra K05, ktorá je určená na harmonizáciu ženských reprodukčných a hormonálnych funkcií. Podporuje hormonálnu rovnováhu u žien, prekrvenie sliznice ženských orgánov a celkovú harmonizáciu ženského organizmu. Taktiež kúra K08 pomáha pri sterilite a harmonizuje hormonálnu nerovnováhu u mužov.

Kotvičník je výborným pomocníkom pri zvyšovaní zdatnosti a výkonnosti pre ženy i pre mužov. Sú to kúry K 44A a K 45. Tieto kúry sú vhodné aj pre športovcov, pretože pomáhajú prekonávať stres, únavu, podporujú spaľovanie tukov, udržiavajú štíhlu postavu a pružnú pokožku. Vyvolávajú pocit pohody a radosti zo života. Zároveň posilňujú obranyschopnosť organizmu.

Kotvičník nájdete tiež medzi bylinami vhodnými na čaje. Môžete si kúpiť Kotvičník vňať a porciovaný čaj od Valdemara Grešíka. Taktiež je súčasťou himalájskeho čaju Kashay, ktorý regeneruje sily pri únave a ospalosti.

Kotvičník sa pije vo forme odvaru: 1 lyžička na pol litra vody.

Nezabúdajte, že bylinky pôsobia v súlade so zákonmi prírody. Liečia pomaly, ale s trvalými výsledkami. Treba teda objavovať stále „nových a účinných pomocníkov" v boji s našimi chorobami a taktiež pri prevencii pred ochoreniami.

Na záver jeden pekný výrok: „Keď nie si ochotný zmeniť svoj život, niet ti pomoci." (Hippokrates)

spracovala: Mgr. Dagmar Machničová

grafická úprava: Ing. Pavol Machnič

použitá literatúra Mgr. Jarmila Podhorná - Pupeny léčí

Mohlo by vás zaujímať

Opäť sú tu Vianoce

Teší ma, že naše okolie pokrýva biely koberec, na stromoch žiaria ligotavé vločky ľahučké ako páper, že je celá príroda oblečená do...

25.12.2011
3516 zobrazení

Diskusia