Kotvičník zemný

17.2.2013
10085 zobrazení

V dnešnom článočku Vám predstavíme jednu z najžiadanejších bylín v našich Bylinkárňach v súčasnom období.

slovensky: Kotvičník zemný, latinsky: Tribulus terrestris, česky: Kotvičník podzemní
 
 Táto rastlinka je veľmi prospešná nielen pre...
zdroj: Google.com

slovensky: Kotvičník zemný, latinsky: Tribulus terrestris, česky: Kotvičník podzemní

Táto rastlinka je veľmi prospešná nielen pre mužov, ale i pre ženy. Často sa objavuje u nej aj názv „Rastlinná viagra." Pri kotvičníku vôbec nejde o tému viagry, ale predovšetkým o harmonizovanie hormonálneho systému u oboch pohlaví, čo má za následok výrazné zlepšenie zdravia.

Medzi jeho hlavné účinky patrí schopnosť zvýšiť u mužov hladinu testosteronu, u žien naopak zvyšuje hladinu estrogénu a podporuje zrenie vajíčok. Účinné látky pri oboch pohlaviach podporujú sexuálnu aktivitu.

U mužov výrazne zvyšuje potenciu, tvorbu spermií, je mimoriadne vhodný pri mužskej neplodnosti, hypertrofii prostaty. 

Kotvičník rastie v oblasti Ázie, Európy, Afriky a Austrálie.

Je to jednoročná ťahavá bylina. Jej stonky sú 10 - 60 cm dlhé a chudo vetvené. Listy sú krátko rapíkaté a palistnaté. Plod je zložený z piatich hviezdicovo rozložených tvrdých bradavicových plodov, ktoré majú po stranách dva dlhé špicaté a tvrdé ostne.

Obľubuje suché slnečné miesta, stepi a piesočnatú pôdu.

Je možné pestovať ju i v našich podmienkach. Mnohí bylinkári si kotvičník sadia v záhradkách alebo do črepníkov s priemerom aspoň 20 cm v záhradníckom substráte. Neznáša premokrenie. Taktiež pri pestovaní v bytoch sa jej veľmi nedarí, trpí na choroby a škodcov.

Rozmnožujeme ju semenami.

Je to bylina s mimoriadnymi účinkami a obsahovým zložením. Jej schopnosti využívali a využívajú národy na celom svete.

Priaznivo ovplyvňuje životne dôležité funkcie, posilňuje a harmonizuje organizmus.

Normalizuje činnosť srdca a ciev. Vhodne ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy.

Ideálny je pre ľudí stredného veku.

Ženy kotvičník využívajú pri znižovaní váhy a veľmi dobré výsledky zaznamenali pri liečbe inkontinencie.

Pomáha pri hučaní v ušiach a poruchách vedomia.

Revitalizuje svalové tkanivo. Taktiež sa využíva pri liečbe zvýšeného obsahu cholesterolu. Má močopudné, antiseptické a protizápalové účinky.

Je pomocníkom pri rozpúšťaní obličkových a močových kameňov, podporuje perilstatiku čriev.

V našich Bylinkárňach a v e-shope www.zdravysvet.sk si túto liečivú bylinku môžete zakúpiť vo forme bylinných výluhov, ktoré sú najsilnejšou formou fytoterapie. Nájdete ho pod názvom Kotvičník zemný T19, je to výluh z dospelej rastliny. Taktiež ho nájdete pod výluhmi z púčikov rastlín s kódom P56.

Kotvičník je súčasťou kúr z gemmoterapie. Obsahujú ho kúry K42, K 42A - účinné na regeneráciu ženského organizmu, priaznivo pôsobia na pleť a tiež bránia vzniku celulitídy. Kúra K 43,K 43A - vhodná na regeneráciu a prečistenie mužského organizmu, zvyšuje jeho obranyschopnosť, taktiež revitalizuje žľazy, posilňuje svalové tkanivo, dodáva telu stopové prvky, vitamíny a rastlinné hormóny. Detoxikuje organizmus, prekrvuje končatiny, zlepšuje pamäť, posilňuje srdce.

Ďalšou kúrou obsahujúcou Kotvičník je kúra K 19 - doplnok z bylín pri ťažkostiach s potenciou. Cieľom tejto kúry je zvýšenie potencie, regenerácia reprodukčných orgánov, upokojenie a omladenie organizmu. Kotvičník obsahuje aj kúra K05, ktorá je určená na harmonizáciu ženských reprodukčných a hormonálnych funkcií. Podporuje hormonálnu rovnováhu u žien, prekrvenie sliznice ženských orgánov a celkovú harmonizáciu ženského organizmu. Taktiež kúra K08 pomáha pri sterilite a harmonizuje hormonálnu nerovnováhu u mužov.

Kotvičník je výborným pomocníkom pri zvyšovaní zdatnosti a výkonnosti pre ženy i pre mužov. Sú to kúry K 44A a K 45. Tieto kúry sú vhodné aj pre športovcov, pretože pomáhajú prekonávať stres, únavu, podporujú spaľovanie tukov, udržiavajú štíhlu postavu a pružnú pokožku. Vyvolávajú pocit pohody a radosti zo života. Zároveň posilňujú obranyschopnosť organizmu.

Kotvičník nájdete tiež medzi bylinami vhodnými na čaje. Môžete si kúpiť Kotvičník vňať a porciovaný čaj od Valdemara Grešíka. Taktiež je súčasťou himalájskeho čaju Kashay, ktorý regeneruje sily pri únave a ospalosti.

Kotvičník sa pije vo forme odvaru: 1 lyžička na pol litra vody.

Nezabúdajte, že bylinky pôsobia v súlade so zákonmi prírody. Liečia pomaly, ale s trvalými výsledkami. Treba teda objavovať stále „nových a účinných pomocníkov" v boji s našimi chorobami a taktiež pri prevencii pred ochoreniami.

Na záver jeden pekný výrok: „Keď nie si ochotný zmeniť svoj život, niet ti pomoci." (Hippokrates)

spracovala: Mgr. Dagmar Machničová

grafická úprava: Ing. Pavol Machnič

použitá literatúra Mgr. Jarmila Podhorná - Pupeny léčí

Mohlo by vás zaujímať

Viete že si ničíte mozog rôznymi diétami? Viete ako sa ochrániť?

O modernom životnom štýle koluje množstvo informácií a diét, ako čo najzdravšie žiť, sú návody na ten najefektívnejší pohyb a...

14.6.2017
2932 zobrazení

Diskusia